(Dez) integracja pasażerskich przewozów kolejowych w Polsce – analiza problemu cz.1

Marek Rudzianiec/ 15 lutego 2015/ Transport Kolejowy/ 0 comments

Wiele osób podczas podróży po Polsce transportem kolejowym zastanawia się, jakiego biletu potrzebuje w pociągu danej spółki w określonej relacji. Czy dane połączenie z przesiadką można zrealizować na podstawie jednego biletu, czy potrzeba zakupu oddzielnych biletów w dwóch pociągach. Są to często dylematy trudne do rozwiązania na bieżąco podczas podróży. Czasem problem ten rozwiązywany jest przez obsługę pociągu, która informuje, że dany bilet jest nieważny i wystawia nowy, lub nakłada karę podróżnemu, który nieświadomie popełnił błąd. Do takich sytuacji dochodzi codziennie w pociągach w różnych częściach kraju. Są to najczęściej odcinki, które obsługiwane są przez kilku przewoźników, którzy nie honorują wzajemnie swoich biletów. Jednym z odcinków na których występuje analizowany problem jest część linii nr 9 i linii nr 201 od Tczewa do Gdyni Chyloni.

Trasa ta obsługiwana jest pociągami kilku przewoźników: PKP Intercity, PKP SKM w Trójmieście, oraz Przewozów Regionalnych. W pociągach kategorii TLK, IC, EIC i EIP* nie honoruje się biletów innych spółek, a cena biletu przewyższa znacznie ceny pozostałych przewoźników. Pociągi te wyróżniają się ponadto wyglądem zewnętrznym, trudno więc, by pasażer pomylił się przy wsiadaniu do danego pociągu. Konflikt występuje pomiędzy Przewozami Regionalnymi, a pociągami SKM. Pierwszy przewoźnik uruchamia zdecydowaną większość połączeń na tym odcinku (30 par pociągów na dobę), połączeń spółki SKM jest zdecydowanie mniej (zaledwie 8 par z Tczewa, dodatkowo 4 pary w relacji Pruszcz Gdański – Gdańsk Główny). Dodatkowo pociągi SKM jadące ze strony południowej kończą obecnie bieg na stacji Gdańsk Główny, zatem dojazd w głąb Trójmiasta wymaga przesiadki. Różnice występują także w cenach biletów, co przedstawiono w tabeli (Tab.1).

Tab.1 Zestawienie cen biletów SKM i Przewozów Regionalnych źródło: własne na podstawie taryfikatorów przewoźników

Tab.1 Zestawienie cen biletów SKM i Przewozów Regionalnych
źródło: własne na podstawie taryfikatorów przewoźników

Dodatkowo sytuację komplikuje wygląd zewnętrzny pociągów, obie spółki dysponują jednostkami elektrycznymi typu EN57. Schemat malowania SKM jest niezmienny i charakteryzuje się żółto-niebieskimi kolorami, podstawowa malatura jednostek PR to natomiast kolory bordowo-czarno-białe. Jednak obecnie część składów przechodzi w zarządzanie województwa Pomorskiego i są one malowane w barwy zbliżone do jednostek SKM (Fot.1). Wprowadza to dodatkową komplikację, zwłaszcza dla pasażerów pochodzących z innych stron kraju i nie znających lokalnych różnic pomiędzy pociągami danych przewoźników.

Fot.1 Jednostki EN57: Przewozy Regionalne (u góry), oraz SKM (u dołu) źródło: własne

Fot.1 Jednostki EN57: Przewozy Regionalne (u góry), oraz SKM (u dołu)
źródło: własne

Podsumowując analizowany przypadek można wyciągnąć następujące wnioski:

  • Pociągi SKM charakteryzują się niższą ceną, oraz większą dostępnością (zatrzymania na większej liczbie przystanków w Gdańsku, Sopocie, Gdyni). Jednak oferta w porównaniu do Przewozów Regionalnych jest bardzo uboga, występuje także konieczność przesiadki na stacji Gdańsk Główny w celu dojazdu w głąb Trójmiasta.
  • Pociągi Przewozów Regionalnych charakteryzują się wyższą ceną, oraz mniejszą dostępnością (zatrzymania wyłącznie na stacjach i przystankach dalekobieżnych**). Jednak oferta pociągów tego przewoźnika jest znacznie bogatsza, wszystkie połączenia pozwalają także dojechać bezpośrednio do Sopotu, czy Gdyni.

Problemem staje się zatem konieczność wyboru przez pasażera pociągów danego przewoźnika. Dla osób korzystających z codziennych dojazdów z Tczewa, czy miejscowości pośrednich do Trójmiasta jest to zagadnienie znaczące. Analizowana dezintegracja taryfowa nie pozwala pasażerowi z biletem na pociąg danej spółki na skorzystanie z połączenia innego przewoźnika, które realizowane jest zgodnie z relacją posiadanego biletu. Obecne plany przewidują włączenie Tczewa do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej (MZKZG). Pozwoli to na włączenie omawianego odcinka do strefy biletu metropolitalnego i rozwiązanie części problemów. Jedynym aspektem, który nie zostanie rozwiązany jest kwestia wzajemnego honorowania biletów jednorazowych co powinno zostać przedmiotem rozmów Przewozów Regionalnych i SKM Trójmiasto. Innym problemem, który jest widoczny na sieci polskiej kolei są połączenia regionalne prowadzące przez granice województw. Analiza zostanie przedstawiona w kolejnym artykule.

 

* – Pociągi spółki PKP Intercity: TLK, IC – kategoria Economy; EIC, EIP – kategoria Premium

** – Stacje Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Orłowo, Gdynia Główna, Gdynia Chylonia