Koncepcja prezentacji Informacji Pasażerskiej na przystankach transportu zbiorowego, na przykładzie miasta Wrocławia. Zaprezentowana koncepcja dotyczy oznakowania przystanków – tablic z informacją o nazwie przystanku i liniami które są obsługiwane przez powyższe słupki.
Stan aktualny
Koncepcja
Znak lub inne oznaczenie
Przystanek na samej górze powinien być oznaczony odpowiednim znakiem (zgodnym z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem. Jeśli znak nie jest wymagany lub znajduje się w innym miejscu, znak można zastąpić innym piktogramem aktualnie stosowanym na danej sieci komunikacyjnej.
Nazwa przystanku wraz z numerem i strefą
Poniżej znaku (innego oznaczenia przystanku) powinna znaleźć się nazwa przystanku. Nazwę przystanku należy przedstawić w postaci: każdy wyraz w nowej linii. Wyjątkiem od tej reguły mogą być wyrazy których liczba znaków jest mniejsza lub równa 3.
W przypadku gdy wyraz jest zbyt dugi, aby mógł się w pełni zmieścić na wyznaczonym polu, należy go przenieść zgodnie z zasadami pisowni. Nie dopuszczalne jest zmniejszanie czcionki.
Poniżej nazwy przystanku należy umieścić numer słupka oraz, jeżeli przystanek nie znajduje się w strefie WR (Wrocław), informację o strefie.
Dodatkowym oznaczeniem przystanków nie znajdujących się w strefie WR jest prezentacja nazwy przystanku czarnymi znakami na białym tle.
Dodatkowa informacja o przystanku
Kolejnym elementem który powinien być zamieszczony na słupku jest informacja o typie przystanku.
W przypadku gdy słupek znajduje się w tymczasowej lokalizacji należy oznaczyć go jako „tymczasowy”.
W przypadku gdy przystanek jest na granicy stref biletowych należy go oznaczyć jako „granica strefy biletowej”.
W przypadku gdy przystanek posiada więcej niż jeden peron należy słupek oznaczyć odpowiednim numerem peronu.
W przypadku gdy przy peronie mogą zatrzymać się dwa pojazdy w tym samym momencie należy oznaczyć go jako „przystanek podwójny”.
W przypadku gdy dla (części) linii dany przystanek jest przystankiem „na życzenie” (na żądanie) należy (przed tymi liniami) umieścić oznaczenie „na życzenie”.
Linie zatrzymujące się na przystanku
linie tramwajowe – kolor niebieski;
linie autobusowe (miejskie) – kolor czerwony;
linie autobusowe nocne – kolor czarny;
linie autobusowe strefowe (organizator WTR) – kolor zielony;
inne typy linii – kolor biały;
linie przejeżdżające przez przystanek objazdem – żółte obramowanie
Na dole należy umieścić linie które zatrzymują się na danym peronie. Dla poprawy czytelności linie należy grupować (linie tramwajowe, linie autobusowe 1xx, linie autobusowe 2xx, itd.).
Kolor oznaczeń linii powinien zostać ustalony przez organizatora. Powyższe kolory są tylko propozycją.
Linie które w związku ze zmiana organizacji ruchu (której okres trwania to minimum 1 tydzień), zatrzymują się przy danym peronie (objazd) należy oznaczyć przy pomocy żółtego obramowania.
Na przystankach zlokalizowane przed skrzyżowaniami, w celu poprawy informacji pasażerskiej, można, przed poszczególną grupą linii, umieścić strzałkę kierunkową która pokazywałaby kierunek w jakim dane linie się poruszają.
Dodatkowe oznaczenie o punktach orientacyjnych
Dodatkowym elementem który można umieścić na samym dole jest dodatkowe oznaczenie z lokalizacją innych (ważnych) punktów orientacyjnych w pobliżu słupka, np. informacja o lokalizacji innego peronu, dworca, urzędu, muzeum lub stadionu.
Przykłady
Dodatkowe oznaczenie przystanku wzdłuż krawędzi peronu
Wzdłuż krawędzi peronu należy ustawić gablotę z rozkładami, nad którą znajdowałaby się nazwa przystanku, strefa biletowa, numer oraz linie zatrzymujące się przy danym peronie.
Nazwę przystanku należy przedstawić w jednej lub dwóch liniach. Nie dopuszczalne jest zwiększanie wysokości pola na nazwę przystanku.
Linie zatrzymujące się przy peronie należy zapisywać w odpowiedniej kolejności (od najniższego numeru do najwyższego).
W przypadku gdy dla części linii przystanek jest przystankiem „na życzenie” („na żądanie”) należy w pierwszej kolejności zapisać linie dla których przystanek jest przystankiem „stałym”, a następnie, po oznaczeniu „na życzenie”, linie które zatrzymują się „na życzenie”.
W przypadku gdy dana linia nie kursuje przez dany przystanek w związku z objazdem, należy tę linię estetycznie zasłonić (tak aby po odsłonięciu nie pozostawały żadne zanieczyszczenia (np. klej)).
Linie które zatrzymują się przy peronie w związku z objazdem należy umieścić na miejscu poniżej.
Dodaj komentarz